Filtre kahve ve Coffee Americano arasındaki fark nedir?

Americano kahve espressoya su katılarak yapılır. Filtre kahve ise daha kalın çekilmiş kahve çekirdeklerinin suyla birlikte demlenmesiyle esas tadına kavuşur.

Arabica ve Robusta çekirdeğinin farkları nelerdir?

Arabica kahvesi kalite olarak Robusta'ya göre daha üstün olarak kabul edilir. İkisi aşağıdaki yönlerden ayırt edilir: Tat: Robusta daha güçlü, daha keskin, daha acı bir tada sahiptir. Arabica daha aromatik, biraz daha narin ve meyveli ve çiçeksi notalara sahip. Oranlar: Dünya çapında satılan kahve üretiminin %75'inden fazlası Arabica menşeli, yaklaşık %25'i ise Robusta kahvesidir. Kafein içeriği: Robusta, Arabica'nın iki katı kadar kafein içerir. Fiyat: Arabica, Robusta'dan iki kat daha pahalıdır.

Günlük kafein miktarı nedir?

Kafeine karşı duyarlılık; tüketim sıklığı, düzenli olarak alınan miktar, vücut ağırlığı ve fiziksel koşullar gibi pek çok etmene bağlıdır. Pek çok çalışmada, yetişkinler için güvenli olarak tüketilebilecek kafein miktarının günde 300 mg (yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çay) olduğu belirtilmiştir.

Nitelikli kahve nedir? İyi espresso nasıl anlaşılır?

Nitelikli kahve, adından da anlaşılabileceği gibi elde edilen en yüksek derece ve kaliteye sahip kahve çekirdeklerini ifade eder. Nitelikli sınıflandırması için kahve çekirdeğinin yetiştiği yeri tam olarak karşılayan tatlara sahip olması ve sonraki süreçlerde de kendine özgü olan bu tatları koruması gerekir. İlgili yöresel kahvenin hasadından örnek alınarak test edilen çekirdekler; yapısı, üzerinde böcek ısırığı olup olmadığı, hasat boyunca ne kadar yabancı maddeye maruz kaldığı gibi kriterlere göre incelenir. Tüm bu incelemeler, nitelikli kahvenin özelliklerini ortaya çıkarır. Tadında, lezzetli ve iyi bir espresso yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kullanılacak olan kahvenin öğütülme derecesi yani inceliği ve kalınlığı, kahvenin öğütülme zamanı, kahvenin gramajı ve kullanılacak olan suyun gramajı gibi unsurlar espressonun tadına etki etmektedir ve kahvenin aromasının ortaya çıkmasında etkisini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte barista olan kişinin uygulayacağı teknikle kahve harmanı da önem taşımaktadır.

Kahve bizi nasıl uyanık tutar?

Kafein, uykunuzu getiren, adenosin adı verilen bir kimyasalın reseptörlerine saldırarak onu bloke der. Bu blokaj aynı zamanda uyanık kalmanızı sağlayan adrenalin üretimini de tetikler.